Kadın Üreme Organları

Home » Kadın Üreme Organları

Kadın Üreme Organları

kadinda_ureme

Kadında üreme sistemi, erkeğin aksine vücudun içerisinde yer alır. Vajen, çiftin cinsel ilişkide bulunduğu alandır. Vajenin üst kısmında rahim ağzı (serviks) yer alır. Rahim (uterus) ise kastan yapılmış bir organdır. Döllenmiş yumurta (embriyo), bu yapı içerisine tutunarak büyür ve gebeliği oluşturur. Rahim içi her ay yenilenip gebeliğe hazırlanan ve günlük değişim gösteren çok özel bir doku ile kaplıdır. Bu dokuya endometrium denir. Rahmin her iki köşesinden çıkıp yumurtalıklara (overlere) uzanan yapılara ise fallop tüpleri denir.

Yumurtalıklarda yumurta üretimi bebek anne rahmindeyken başlar ve gebelik 20. haftasına ulaştığında sonlanır. Artık kadında yeni yumurta üretimi olmayacak, hayatı boyunca bu yumurtalar kullanılacaktır. Anne karnında 7 milyon yumurtası olan bebek, doğumda 2 milyon, ilk adetini gördüğünde de toplam 400 000 civarında yumurtaya sahip olacaktır. Bu hızlı kayıp sonraki dönemlerde de devam edecek ve yumurtalıklarda hiç yumurta kalmadığında menopoz dönemi başlayacak, kendi yumurtaları ile doğurganlık dönemi son bulacaktır.

Adetlerin başlaması (menarş) ile kadın her ay bir yumurta yumurtlar. Bu yumurta çok sayıdaki yumurta arasında seçilir ve yumurtlama düzenli adet gören (23 -35 gün) bir kadında beklenen adetten 14 gün önce gerçekleşir. Yumurta, yumurtalıktan atılmasını takiben fallop kanallarınca yakalanır. Burada sperm ile karşılaşırsa döllenme meydana gelir. Döllenen yumurta burada ve rahim içerisinde seyahatine devam ederken büyür ve etrafındaki kabuğunu delip rahme tutunur (implantasyon). Bu olay yumurtlamadan 7 gün sonra gerçekleşir. Böylece gebelik başlamış olur.